صفحه اصلي

تعداد بازديد:

14909

امتياز:

0

محبوبيت:

امتياز داده نشده! چاپ اين مطلب اظهار نظر امتيازدهي به اين مطلب ارسال به دوستان
 تاريخ مطلب : دوشنبه14/02/88

اختراع "دستگاه استخراج اسانس هاي گياهي به کمک مايکروويو به روش تقطير و روش بدون حلال"


"دستگاه استخراج اسانس هاي گياهي به کمک مايکروويو به روش
 تقطير و روش بدون حلال"

مشخصات اختراع
روش هاي مختلفي جهت استخراج اسانس از گياهان وجود دارد. كاربرد گسترده، قيمت بالا و حساس بودن اسانس ها نسبت به شرايط استخراج، منجربه پيدايش و گسترش روش هاي نوين استخراج اسانس گرديده است. اين روش هاي نوين استخراج مي بايستي علاوه بر حفظ خصوصيات كيفي اسانس، سريع تر و ارزانتر نيز باشند.
روش استخراج اسانس هاي گياهي به كمك انرژي مايكروويو و بدون استفاده از حلال داراي تمام محاسن فوق الذكر مي‌باشد. اين روش تقريباً مشابه روش سنتي اسانس گيري (عرق گيري) مي باشد ولي در اين روش از انرژي مايكروويو خانگي (قابليت كنترل زمان و توان) جهت استخراج استفاده مي شود. ظرف واكنش (بالن)، خنك كننده (كندانسور)، سيستم جمع كننده و سيستم برگشت دهنده طراحي و در كارگاه شيشه گري ساخته شدند. در قسمت بالايي مايكروويو نيز تغييراتي داده شده تا بتوان قسمت هاي ساخته شده را بروي مايكروويو نصب نمود.

زمينه‌هاي استفاده و كاربرد
از اين دستگاه مي توان در كارخانه هاي توليد اسانس، عطرسازي، روغن كشي و عرق گيري استفاده كرد. اسانس هاي گياهي در صنايع دارويي، غذايي و آرايشي بهداشتي نيز داراي کاربردهاي فراوان مي باشد. اسانس ها نسبت به فرايند و خصوصاً نسبت به حرارت حساس مي باشند. از آنجايي كه در اين روش استخراج، زمان حرارت دهي يكنواخت و كوتاه بوده و مرحله جداسازي نيز ساده و غيرتخريبي مي باشد، اسانس توليد شده از كيفيت بسيار بالايي برخوردار بوده و در عين ارزان تر بودن روش توليد داراي قيمت بالاتري نسبت به اسانس هاي استخراج شده با استفاده از ديگر روش ها مي باشد. 

دستآوردهاي ويژه طرح
دست آوردهاي ويژه اين طرح عبارتنداز: كاهش زمان و هزينه هاي استخراج، يكنواختي عمل استخراج و همچنين عدم نياز به استفاده از حلال، انجام مراحل جداسازي و خالص سازي.
زمان و انرژي مورد نياز جهت تكميل استخراج حداقل  روشهاي سنتي و مرسوم فعلي مي‌باشد. با توجه به امكان توليد دستگاه هاي مايكروويو (در مقياس صنعتي) در داخل كشور از يك سو و همچنين بالا بودن حجم توليد و مصرف اسانس ها در صنايع مختلف، لزوم كاربرد و گسترش اين روش منطقي و ضروري به نظر مي رسد.
استخراج از گياه به شكل تازه انجام شده و در نتيجه نيازي به صرف وقت و هزينه جهت خشك كردن گياه نمي باشد. از آنجايي كه عمل استخراج به كمك آب موجود در گياه انجام مي پذيرد، نيازي به افزودن حلال هاي آلي و حتي آب نبوده و در نتيجه اين روش استخراج، روشي ساده، سريع، ارزان و سازگار با محيط زيست مي باشد.
مشابه اين دستگاه تنها توسط شركت DryDIST و در مقياس آزمايشگاهي توليد و عرضه شده است كه قيمت تمام شده آن حداقل 20 برابر دستگاه توليد شده در اين طرح مي باشد.
اين طرح براي اولين بار در ايران اجرا شده است و داراي گواهينامه ثبت اختراع از اداره كل ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي ايران و تأييديه علمي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران مي باشد.(شماره ثبت 46271 تاريخ ثبت 28/11/1386)

مخترعان
محمد تقي گلمکاني – کرامت الله رضايي

جهت رویت سایر فعالیتها به پروفایل آقای محمد تقی گلمکانی مراجعه نمایید.

:نظرات کاربران

باسلام
اينجانب علاقه مند به اطلاع بيشتر در خصوص اين دستگاه و ساير اختراعات شما هستم در صورت امكان با اينجانب از طريق ايميل تماس بگيريد
با تشكر

با سلام . اطلاعات بيشتر در مورد كاركرد دستگاه .همچنين خريد دستگاه . با تشكر

با عرض سلام خدمت جناب آقاي دکتر محمد تقي گلمکاني
در صورت امکان لطفا قيمت دستگاه استخراج اسانس را اعلام نماييد.
با تشکر

بسيار عالي آيا مي توان از عملکرد دستگاه بازديد کرد و شفارش داد؟